Home office, czyli praca zdalna jest coraz bardziej popularnym zjawiskiem w funkcjonowaniu wielu firm. Jeszcze niedawno było to czymś nieznanym, zarezerwowanym tyko dla nielicznych zawodów. Niejeden pracownik marzył o możliwości wykonywania swoich codziennych obowiązków z domowego zacisza. Miniony rok uwidocznił, że naprawdę duża liczba zatrudnionych, swoje obowiązki może wykonywać z domu. Jakie są więc wady i zalety pracy zdalnej? Czy jest to efektywna metoda?

Zalety :

1. Oszczędność czasu i pieniędzy. Pracownik nie traci czasu na dojazd do pracy, stanie w korku czy czekanie na spóźniony autobus, co powoduje nerwowość i niepotrzebny stres. Dodatkowo oszczędza pieniądze, które wydałby na paliwo i bilety.
2. Praca z każdego miejsca na ziemi, co daje możliwość pracy nie tylko w miejscu zamieszkania, ale również tam, gdzie jest przyjemnie i komfortowo. Wielka zaleta dla osób lubiących podróżować.
3. Pracownik mający lekkie problemy ze zdrowiem, niewymagające zwolnienia chorobowego, może bez wyrzutów sumienia zostać i pracować z domu. Jest to również idealna opcja dla osób z przewlekłymi chorobami lub mających problemy z przemieszczaniem się.
4. Elastyczny czas pracy. Swoich obowiązków nie trzeba wykonywać w ściśle określonym czasie. Daje to poczucie wolności i swobody działania.
5. Niezależność. Nałożone zadania wykonywane są bez nadzoru bezpośredniego przełożonego dając swobodę i elastyczność czasową.

Wady :

1. Trzeba mieć naprawdę silne samozaparcie, aby sumiennie i terminowo wykonywać nałożone zadanie.
2. Rozpraszacze odwracające uwagę, których w domu jest bardzo dużo. Może to być inny członek rodziny, telewizor czy nawet pupil.
3. Brak towarzystwa. Staje się to dokuczliwe dla osób lubiących kontakt z innymi ludźmi i czujących się lepiej w towarzystwie kolegów i koleżanek z pracy, niż podczas przebywania samotnie w domu.
4. Oddzielenie pracy od życia prywatnego i umiejętność organizacji czasu. Badania pokazują, że osoby pracujące w domu pracują z reguły dłużej niż w biurze, co może powodować problem z rozdzieleniem pracy od życia prywatnego. Jednocześnie trzeba nauczyć się organizacji czasu i zadań, żeby zlecone zadania wykonywać terminowo.
5. Organizacja domowego biura. Odpowiednio rozplanowana przestrzeń, dużo miejsca, ład i porządek przyczynia się do efektywnego wykonywania swoich obowiązków.

Powyżej wymienione zalety i wady pracy w systemie home office, zostały pokazane z perspektywy pracownika. Jakie są, więc mocne i słabe strony dla pracodawcy ?

Zalety:

1. Produktywność. Pracownicy wykonujący swoje obowiązki z domu są bardziej efektywni. Zwiększona produktywność wiąże się też z przeciąganiem przez nich godzin pracy.
2. Oszczędności. Pracodawca nie musi utrzymywać biura, opłacać rachunków za wodę i energię elektryczną.
3. Zainteresowanie przedsiębiorstwem. Firmy oferujące pracę w trybie zdalnym cieszą się większym zainteresowaniem nowych pracowników, których chcieliby zatrudnić.

Wady:

1. Pracodawcy żywią obawę, że pracownicy wykonujący swoje zadania z domu nie pracują lub robią to z nienależytą starannością.
2. Nie mamy bezpośredniej kontroli nad pracą zatrudnionych osób. Jesteśmy zmuszeni wymyślić nowe metody i przeznaczyć na to więcej czasu, niż w przypadku pracy w biurze, gdzie kontrola pracowników jest o wiele łatwiejsza.

Praca w trybie zdalnym nie jest przeznaczona dla wszystkich zawodów oraz nie jest dla każdego pracownika. Ważne jest samozaparcie i organizacja czasu pracy, ponieważ bez tego trudno będzie sprostać codziennym obowiązkom. Problemem może okazać się również sprawny przepływ informacji pomiędzy zespołem, który w pracy zdalnej może być utrudniony. Na samym początku istotne jest określenie konkretnych zasad pracy z domu, gdyż bez tego efektywność pracownika może być dużo niższa.